Σχεδιάζουμε και δημιουργούμε τη Δράμα του Αύριο – 2η Ημερίδα ΣΒΑΚ

Τρίτη, 26 Ιουνίου 2018
Σχεδιάζουμε και δημιουργούμε τη Δράμα του Αύριο - 2η Ημερίδα ΣΒΑΚ

Την Παρασκευή 22/6 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Δράμας πραγματοποιήθηκε η δημόσια διαβούλευση για το Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας της Δράμας που αλλάζει την εικόνα της Δράμας για τις επόμενες δεκαετίες σε μια σύγχρονη πόλη.

Ο Δήμαρχος Δράμας, κ. Χριστόδουλος Μαμσάκος, δηλώνει:

«Η ανάπτυξη και η ευημερία της Δράμας ήταν εξ αρχής ο στόχος της σημερινής Δημοτικής Αρχής. Είναι γεγονός ότι έχουμε στα χέρια μας τη χρυσή ευκαιρία να αναδείξουμε τον κρυμμένο και αναξιοποίητο φυσικό και πολιτιστικό θησαυρό της πόλης μας και να μετατρέψουμε τη Δράμα σε μια σύγχρονη ευρωπαϊκή πόλη, αξιοποιώντας τα φυσικά μας πλεονεκτήματα. Με το Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας σχεδιάζουμε τη Δράμα που θέλουμε και οραματιζόμαστε στο μέλλον. Είμαστε έτοιμοι και ώριμοι να ανταποκριθούμε σ’ αυτή τη μεγάλη πρόκληση που συμβάλει στην πρόοδο τη δική μας και των παιδιών μας. Είμαι ιδιαιτέρως αισιόδοξος, γιατί συνεργαζόμαστε με τους καλύτερους ειδικούς και κυρίως γιατί προσβλέπω στη συνεργασία των συνδημοτών μας, στο πιο ζωντανό και ελπιδοφόρο δυναμικό της πόλης. Με δημόσια συζήτηση, με συμμετοχή όλων των δημοτών η παρούσα Δημοτική Αρχή, της οποίας έχω την τιμή να ηγούμαι, εγκαινίασε μια νέα περίοδο ανοικτού και συμμετοχικού σχεδιασμού για το μέλλον μας. Δεν μένουμε στα λόγια, αλλά μπαίνουμε σε πράξεις. Η Δράμα αλλάζει, αναπτύσσεται, εξελίσσεται, γιατί μαζί σχεδιάζουμε την πόλη που ονειρευόμαστε, τον τόπο που αγαπάμε».