Κατεδάφιση Κτιρίου επί των Οδών Μεγ. Αλεξάνδρου και Εθν. Αντιστάσεως

Τετάρτη, 8 Νοεμβρίου 2017
Κατεδάφιση Κτιρίου επί των Οδών Μεγ. Αλεξάνδρου και Εθν. Αντιστάσεως

Ο Δήμος Δράμας, λαμβάνοντας τα απαραίτητα μέτρα και τηρώντας τις απαραίτητες νόμιμες διαδικασίες, προέβη στην κατεδάφιση ετοιμόρροπου κτιρίου στο Κέντρο της Δράμας. Συγκεκριμένα, κατεδαφίστηκε μια παλαιά κατοικία στην οδό Μεγάλου Αλεξάνδρου και Εθνικής Αντιστάσεως. Το κτίσμα παρουσίαζε στατική ανεπάρκεια και η χρήση του καθώς και του χώρου περιμετρικά αυτού ενείχε σοβαρούς κινδύνους για τους πεζούς και τα διερχόμενα αυτοκίνητα, ενώ αποτελούσε σημαντική εστία ρύπανσης.

Ο Δήμαρχος Δράμας, κ. Χριστόδουλος Μαμσάκος, δηλώνει: «Άλλο ένα πάγιο αίτημα των συνδημοτών μας εκπληρώνεται από τη δημοτική μας αρχή. Εφαρμόζοντας τον νόμο και λαμβάνοντας τα απαραίτητα μέτρα προστασίας κατεδαφίστηκε ένα ετοιμόρροπο κτίριο που αποτελούσε εστία ρύπανσης και κίνδυνο για τη διέλευση των πεζών και των διερχόμενων οχημάτων. Η παρέμβαση αυτή επιβεβαιώνει ότι ενισχύουμε την ποιότητα ζωής των συνδημοτών μας και δίνουμε στη Δράμα την εικόνα που της αξίζει. Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά την Διεύθυνση της Τροχαίας και την Πυροσβεστική Υπηρεσία Δράμας που συνέδραμαν στην ασφαλή κατεδάφιση του κτιρίου και να συγχαρώ τον Αντιδήμαρχο επί θεμάτων που ανήκουν στην Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών και στη Διεύθυνση Δόμησης του Δήμου Δράμας, κ. Γιώργο Παπαδόπουλο, καθώς και την υπηρεσία δόμησης για τον άψογο συντονισμό των ενεργειών».