Επίσκεψη ομάδας Anti-bullying Ambassadors

Παρασκευή, 9 Ιουνίου 2017
Επίσκεψη ομάδας Anti-bullying Ambassadors

Την Παρασκευή 9-6 επισκέφθηκε τον Δήμαρχο Δράμας, κ. Χριστόδουλο Μαμσάκο, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας κ. Τζένης Κρασοπούλου, ομάδα εθελοντών δραμινών νέων, ηλικίας 14-18, που έλαβαν ειδική εκπαίδευση στη Θεσσαλονίκη από Άγγλους εκπαιδευτές του Ιδρύματος Diana Awards Anti-bullying Ambassadors που υπάγεται στο Υπουργείο Παιδείας του Ηνωμένου Βασιλείου.

Οι νέοι πρεσβευτές αναφέρθηκαν στους στόχους τους και στο δίκτυο που δημιουργείται στην Ελλάδα για την αντιμετώπιση κάθε είδους εκφοβισμού.

Ο Δήμαρχος συνεχάρη την καθηγήτρια και τους μαθητές για την πρωτοβουλία τους και δήλωσε ότι ο Δήμος Δράμας είναι αρωγός σε κάθε προσπάθεια αντιμετώπισης φαινομένων βίας τόσο ενδοσχολικά, όσο και στην κοινωνία.

Τέλος, οι εθελοντές-πρεσβευτές μαθητές μοίρασαν ανέκδοτα στους δημοτικούς υπαλλήλους προσφέροντας το μήνυμα της χαράς, της ελπίδας και της αισιοδοξίας..